Můžete si popovídat o čemkoliv, co vás ohledně Bářin cest do minulosti zajímá, ale jsou zakázána všechna sprostá slova!  A pozor - slovo "sranda" je také sprosté, takže ani to se tu nesmí používat.

Několik let nebylo nutno mazat příspěvky, protože všichni dokázali komunikovat slušně. Bohužel, i na Bářích webovkách se objevili truhlíci, jejich příspěvky obtěžují ostatní... A tak budu mazat.

Na kus řeči

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Filip de La Calmette

Iveta | 15.08.2020

Dobrý den, chtěla bych Vám jen napsat dvě věci: zaprvé si myslím, že to, že jsme se zeptali Vás je úplně stejné úsilí jako zeptat se kohokoli jiného. Zadruhé si myslím, že když už jste jiného názoru, tak jste nám mohla alespoň napsat jméno nějakého historika (protože ostatní jste nasměrovala daleko více). Ale když už se o tom nechcete bavit, tak nashledanou a poradíme si bez Vás.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Filip de La Calmette

Veronika Válková | 15.08.2020

Výborně! A k tomu jsem vás chtěla dovést - abyste se naučili poradit si sami. To je totiž do života moc důležité. Jsem ráda, že se to podařilo. A když mi dáte vědět, co a jak se vám podařilo vypátrat, budu mít radost.

Výslovnost

Dana | 05.08.2020

Dobrý den, paní Válková, právě jsem si pročítala knihu Břetislav a
Jitka a je tam napsáno, že když Judita Báru učila latinsky, tak Bára byla ráda, že ji Andrej naučil, kdy se c čte jako k a kdy jako c. Ale v knize nebylo toto pravidlo napsáno. Tak bych se chtěla zeptat, jak se to čte.
Předem děkuji za odpověď
Dana

Re: Výslovnost

Veronika Válková | 05.08.2020

Milá Dano, výslovnost latiny se dá snadno najít na internetu, nebo, a to je ještě lepší, pokud Tě latina zajímá, jsou k sehnání učebnice latiny. Já vím, že je jednodušší mi o to napsat, ale je důležité naučit se informace vyhledávat. Tak si to najdi, pak mi napiš, co jsi zjistila, a já Ti napíšu, jestli jsi to zjistila správně, ano?

Re: Re: Výslovnost

Dana | 05.08.2020

Ano, pokusím se to zjistit a pak Vám napíšu.

Re: Re: Re: Výslovnost

Veronika Válková | 05.08.2020

Držím palce a těším se.

Re: Re: Re: Re: Výslovnost

Dana | 07.08.2020

Dobrý den, nejsem si jistá, ale našla jsem, že když je c před samohláskami a, o, u, že se čte jako k a v ostatních případech jako c.

Re: Re: Re: Re: Re: Výslovnost

Veronika Válková | 07.08.2020

Skoro dobře. Ohledně samohlásek jsi to našla správně, důležité je ovšem mít na mysli, že nejde o psanou podobu, ale o výslovnost těch samohlásek. Příklad:

canis (pes) se čte "kanys"
Caesar se čte "cézar", protože ae se vyslovuje jako é; je tedy jedno, že je po c napsáno a, protože se to tak nevyslovuje

columbus (holub) se čte "kolumbus"
coelum (nebe) se čte "célum", protože oe se také vyslovuje jako é

No a ještě tu máme výslovnost před souhláskami - tam se c vyslovuje také jako k, například
macte! (nazdar!) se vyslovuje "makte"
vacca (kráva) se vyslovuje "vakka"

Vive atque vale

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Výslovnost

Dana | 08.08.2020

Moc děkuji.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Výslovnost

Dana | 08.08.2020

Dobrý večer, vím, že bych si měla hledat informace sama, ale momentálně nejsem doma a nevím, co znamená ta poslední věta Vaší odpovědi.
Moc děkuji za Vaši trpělivost

<< 54 | 55 | 56 | 57 | 58 >>

Přidat nový příspěvek