Moc děkuji všem, kdo mě zvou na besedy. A hned se omlouvám, že nejsem schopná vyhovět tak rychle, jak by se mi líbilo. Kvůli koronaviru byla od jara 2020 do léta 2021 zrušena řada besed a bude-li situace příznivá, začneme je nahrazovat od podzima 2021. Tím se samozřejmě posouvají termíny besed pro další zájemce, za řadou z nich dostanu až ve školním roce 2022 - 2023 nebo 2023 - 2024. Pokud máte zájem o místo v pořadníku, i když budete čekat takhle dlouho, napište.

Školy v zahraničí se mohou hlásit stále, protože tam se lze domluvit na dobu různých prázdnin v ČR.

NEŽ MNE BUDETE KONTAKTOVAT, PŘEČTĚTE SI, PROSÍM, NÁSLEDUJÍCÍ INFORMACE, NAJDETE TAM ODPOVĚDI NA VĚTŠINU OTÁZEK, KTERÉ BYSTE MI CHTĚLI POLOŽIT, A DOMLUVÍME SE PAK MNOHEM RYCHLEJI.

 

Pro koho besedy jsou:

Pro žáky 4., 5. a 6. ročníků.

Pořadatelem může být jak škola, tak knihovna. Pokud se bude beseda odehrávat ve škole, je nutno zajistit encyklopedie a jinou naučnou literaturu kvůli soutěži.

 

Velikost skupiny:

Besedy jsou koncipovány pro jednu školní třídu, tedy cca 30 dětí. Má to své důvody - beseda je interaktivní, ve větším počtu aktivity nefungují dobře.

 

Délka trvání:

Cca 90 minut (dvě vyučovací hodiny), záleží i na tom, jak děti reagují, jak rychle jim jde soutěž, jak jsou zvídavé... A na tom, kdy se musí vrátit do školy na oběd.

 

Témata:

Besedy jsou vždy zaměřeny na jednu konkrétní knihu. V současné době je možno vybrat si z následující nabídky:

Vznik Československa 1918 - velezrada se trestá

Egypt - v nitru pyramidy

Trojská válka - Poseidónův hněv

Svatý Václav - vraždou to nekončí

Vikingové - záhada rohatých přileb

Rudolf II. - spiknutí na císařském dvoře

Marie Terezie - oba díly

Terezínské ghetto - tajemný vlak do neznáma

Karel IV. - oba díly

 

Samozřejmě si můžete vybrat jakékoliv z nabízených témat, ale pokud chcete, aby beseda korespondovala s právě probíraným učivem vlastivědy či dějepisu, doporučuji:

Pro šestý ročník Egypt nebo Trojskou válku (probírají v dějepise starověk)

Pro čtvrtý ročník Svatého Václava, Karla IV. a  Rudolfa II.

Pro pátý ročník Marii Terezii,  Terezínské ghetto, Vznik Československa

Pro všechny ročníky - Vznik ČSR

 

Průběh besedy:

- úvodní slovo, beseda s dětmi o knihách, o cestování do minulosti, o konkrétním historickém období, o tom, jak vzniká kniha atd.

- četba ukázky z knihy

- vědomostní soutěž: děti jsou rozděleny do skupinek, v encyklopediích, atlasech či na internetu zjišťují odpovědi na různé otázky, za správně zodpovězenou otázku dostanou dílek skládačky s šifrovaným nápisem a následně i klíč k rozluštění. Vítězí skupinka, která nápis rozluští nepřesněji a nejrychleji. Knižní ceny pro vítěze poskytuje nakladatelství Grada.

- četba ukázky z knihy "na uklidnění" - pokud na ni zbude čas

Je potřeba, aby děti měli k dispozici encyklopedie, atlasy (v knihovnách není problém), tužku, papír.

 

Cena:

Ceny jsou uváděny PO ZDANĚNÍ. Některé instituce mi jsou schopné vystavit DPP, jiné potřebují kvůli grantům uzavírat jiný typ smlouvy, a to se potom může výší odvodů lišit. Proto uvádím, kolik by to mělo být čistého. Pro mne je nejlepší domluvit se na DPP.

 

Po Praze za besedu pro 1 skupinu 1500 Kč.

Mimo Prahu podle vzdálenosti, komplikovanosti dopravy od 2000 Kč výše; pokud je z organizačních důvodů nutné, abych přijela už večer předem, částka je podstatně vyšší a domlouváme ji individuálně.

Za další skupinu (tj. 2 navazující besedy) 500 Kč.

Mimo republiku jde vždy o individuální dohodu.