Egypt - V nitru pyramidy
Tentokrát atlas poslal Báru skoro doprostřed Nilu, ve kterém se proháněli hladoví krokodýli. Ještě že byl poblíž šťastnou náhodou lovec Maimose! Báru čeká napínavé pátrání po smyslu záhadného vzkazu, které ji přivede na stopu spiknutí proti egyptskému králi a nakonec až do samého nitra pyramidy...
Tedy když jsem přečetla to o té oživlé mumii, myslela jsem, že se to bez magie neobejde, ale byla jsem příjemně překvapená. Ale ve chvíli, kdy se Bára snažila Neferibovi vysvětlit, že se před ním nehodlá svlékat, to jsem jí vážně nezáviděla.
Mysik612, Databáze knih, 26.6. 2019
Když jsem měla psát o Bářině dobrodružství v Egyptě, bylo mi jasné, že než se do toho pustím, Egypt prostě musím vidět. Zatím jsem se mu dost vyhýbala, protože nemám ráda vedra, a vedro k Egyptu jaksi patří. Naštěstí jsem tehdy mohla na dovolenou vyrazit výjimečně v březnu, kdy tam bylo jakž-takže snesitelně, a nasávala jsem nejen atmosféru, ale i zajímavé informace, protože se mi poštěstilo mluvit s několika vystudovanými egyptology. Jen jedno se mi nepodařilo - prohlédnout si Menkauréovu pyramidu, v jejímž nitru se část knihy odehrává. Když jsem byla v Gíze, zrovna ten den nebyla přístupná. Tak jsem musela vzít za vděk Rachefovou. Zároveň jsem ale zjistila, že i když jsem o Egyptu napsala několik učebnic a roky o něm učím, k tomu, abych napsala tuhle knížku, mi moje vědomosti nestačí. Byla to "teprve" sedmá bárovka, a zatím mi vždycky bohatě stačilo, co jsem měla v hlavě, ať už šlo o husity, Pompeje, terezínské ghetto nebo Karla IV. Tady všude jsem znala jak politické události, tak spoustu věcí o každodenním životě běžných lidí. Teď jsem narazila na to, že o dějinách Egypta toho sice vím hodně, ale nikdy jsem se moc nezamýšlela nad tím, jak se prolínaly náboženské představy s obyčejným životem. A tak nezbylo než nastudovat hromadu odborné literatury, abych si nějaký obrázek udělala. Egyptská bárovka mi tudíž dala mnohem víc zabrat, než jsem si původně myslela, ale vyplatilo se to. Je to jedna z nejoblíbenějších bárovek.
Nejen o popularitě, ale i o literárních kvalitách egyptské bárovky svědčí také to, že ukázku z ní zařadilo nakladatelství Nová škola do čítanky pro 6. ročník.
Prolistovat knihu a koupit si ji můžete zde:
Krásné barvité vyprávění o dobrodružství v Egyptě, které malému čtenáři přiblíží život této vyspělé civilizace.
Inachisio, Databáze knih, 28.8. 2020
Miluji tuto sérii 🍬 Toto je má třináctá knížka z této série 😍😘
Ania, Goodreads, 12.2. 2021
Do Menkauréovy pyramidy jsem se nepodívala ani při své druhé cestě do Egypta. To už byla knížka vydaná a já jsem letěla do Káhiry na besedy do české školičky pro bilingvní děti. Až na to, že se zrovna měnil čas, což na letišti v Istanbulu jaksi nezohlednili na tabulích, takže mi málem uletěl přípoj, to bylo báječné. Měla jsem svůj byt přímo na velvyslanectví, kde byly i učebny, které mohla česká škola využívat. Krom prohlídek nejrůznějších částí Káhiry, kam se člověk s cestovkou prostě nedostane, mi dámy z české školy zajistily V.I.P. prohlídku komplexu Džosérovy pyramidy s panem Aimanem, který ho má na starosti. Dozvěděla jsem se od něj, jak rafinovaným způsobem například Egypťané dokázali bez poškození spustit několik tun těžký kamenný sarkofág do šachtové hrobky, a četli jsme spolu hieroglyfy, přičemž jsem moc a moc vzpomínala na to, jak Báru učil číst hieroglyfy Neferib. Do Menkauréovy pyramidy jsem se nedostala ani při své třetí cestě do Egypta, protože to jsem v podstatě letěla do Káhiry na otočku přednášet studentům bohemistiky o českých a československých dějinách. Tak třeba to vyjde na počtvrté...
A propos - Menkauréa znají všichni. Málokdo ví, že historicky doloženými postavami z bárovky jsou i Šepseskaf a královna Chentkaus.
Vítejte v Egyptě!
Uvidíte víc, než viděla Bára, ale ta zase zažila víc dobrodružství.
Čtenářům bárovek to snad není nutné zdůrazňovat, ale přeci jen... Prohlížíte si moje vlastní fotky. Možná se vám některá bude fakt líbit a stáhnete si ji. Pokud ji někde použijete, musíte mne uvést jako autorku, aby to nebyla krádež.
Reference
Kniha se mi hodně líbila. Zatím to byla nejlepší kniha jakou jsem kdy četla :-)
Johča
Databáze knih, 12.5. 2014
Tak asi jsem se právě zamilovala! Tato kniha která je prvotně vhodná pro děti ikdyž už ne úplné pro ty nejmenší , ale zkrátka a jasně pro děti, je vhodná i pro starší čtenáře... Teda, ne že by byla náročná na čtení, to opravdu ne, ale zase si myslím, že je třeba aby si i dospělý člověk někdy odreagoval ne? Tato kniha vám dá dobrodružství, a vy si tak připadate, jako byste znovu četl Indiana Jones... A tak to má být.
Klarabooks
Megaknihy, nedatováno
Jsem máma a tak mě zajímá, co moje děti čtou. Od pohádek jsme přešli ke knihám pro mládež. Někdy mi děti nějakou knihu sami doporučí a někdy čtu nějakou knihu já s předstihem, abych na oplátku mohla (ne)doporučit něco jim. Musím říct, že ačkoliv nejsem cílová skupina, knížky mě opravdu baví. Konkrétně tahle byla neskutečně napínavá od začátku až do konce. Jsem šťastná, že máme v Čechách takhle nadané autory.
cibulka8
Databáze knih, 21.6. 2021
Veronice Válkové nelze vytknout vůbec nic. Kniha jako obvykle zasazena do minulosti, tentokrát do Egypta, kde se Bára seznámí se dvěma bratry a ihned mezi ně zapadne a cítí se jako doma. Děj knihy se rozbíhá pomalu a pozvolna, pak nabere na obrátkách a čtenář dospěje do okamžiku, kdy se od knihy nelze odtrhnout. První část knihy jsme četli po kapitolách, druhou jsme přečetli najednou v kuse, protože to nešlo jinak. Nádherný příběh o odvaze, statečnosti a láskou mezi dvěma bratry. Doporučuji, ideální pro děti 10+, ať už čtou samy nebo jim knihu předčítáte.
sifka
Megaknihy, nedatováno
Knihu jsem četla, protože ji má syn jako povinnou četbu. A musím říct, že je to moc hezky napsané a nenásilné získání vědomostí. Takže se člověk dozví velmi zajímavé věci, které ani nevěděl. Nebo si je opráší.
Zuzana4291
Databáze knih, 9.1. 2018
Doporučuji stáhnout si i pracovní listy,
díky nim se po přečtení knihy můžete ještě trochu zdržet ve starověkém
světě a najít s dětmi další informace. Takže knížka se stane i velmi
dobrou pomůckou při výuce.
Další ze skvělých knih o Báře. Egypt mi
přišel skoro tak výborný jako Pompeje. Krásně vyprávěný příběh o životě
ve starověkém Egyptě, pro děti i napínavá detektivní zápletka s vraždou
panovníka.
Atlanta
Megaknihy, nedatováno
Další Bářino putování, tentokrát ve starověkém Egyptě, mě opravdu velmi mile překvapilo. Příběh je svižně napsaný, vysvětluje zásadní informace spojené s Egyptem a smaozřejmě nechybí krásné popisy prostředí. Autorka má dar spojit historii (která je v tomhle případě zajímavá sama o sobě) a dobrodružný příběh tak, že mladší čtenář i ten dospělý napjatě čte, vše prožívá s hlavními hrdiny, pobaví se a zároveň pochytá mnoho vědomosti.
Themellory
Databáze knih, 26.8. 2020
Já jsem si tuto knihu přečetla, protože se zajímám o historii. Egypt sice moc ráda nemám, ale i tak to bylo celkem zajímavé čtení, jelikož Veronika Válková umí skvěle psát knihy. Myslím si, že tato kniha je vhodná pro děti od zhruba devíti let, ale určitě si ji můžou přečíst i dospělí čtenáři. Knihu vám všem mohu jedině doporučit. Já jsem se v ní dozvěděla spoustu nových informací, které jsem ani netušila.
Booklover
Megaknihy, nedatováno
Manželka učí na ZŠ dějepis, dcerám čteme báječný komiks Petra Kopla
Morgana a Morgavsa, tak jsme o téhle sérii měli povědomí už delší dobu.
Nakonec si žena (a dětem do školy) pořídila díl o pravěku a tento
starověký Egypt, protože jí nejstarší dějiny nejsou až tak blízké a chce
je dětem přiblížit také co nejlépe.
Já se naopak ve starověku vrtám už snad třicet let, tak jsem po
egyptském dobrodružství školačky Báry hned sáhl. Po dvou třetinách mě
sice tolik nebavila dějová linka příběhu, ale konec to rozhodně
napravil.Za co ale dávám absolutorium, to je vzdělávací rovina, přiblížení doby i
závěrečný přehled včetně literatury, kterou Bára na závěr listuje.
Vysvětlení odlišné filosofie písma, množství a složitosti egyptských
bohů, způsobu myšlení, to vše je na podtrženou jedničku. Zúročuje se tu
beze sporu to, že autorka je v jedné osobě historik, klasický filolog i
pedagog dějepisu zároveň a spisovatelství je vlastně jejím dlouholetým
koníčkem. Díky, paní Válková, za to!
Mmch. jsem přesvědčený, že je to jediný román na světě (no dobře - tak
aspoň přeložený do češtiny), zasazený do vlády (SPOILER) faraona
Menkaurea.