Re: Latina

Veronika Válková | 01.09.2020

Milá Magdo,
to se tak říká, že latina je vhodná pro lékaře a právníky. Právníci mají opravdu mnoho termínů latinských, lékařská latina je ovšem z poloviny řečtina, takže ti by potřebovali i řečtinu. Ale pokud Vás (vykám, protože jste ve věku mých studentů, a těm vykám také) to táhne k humanitním oborům, latina je nepostradatelná. Ona Vám totiž umožní hlubší vhled do spousty věcí, pochopíte souvislosti, bude pro Vás snazší etymologie atd., a pokud se naučíte latinsky opravdu dobře (což se za dva roky na gymplu nenaučíte), půjdou Vám mnohem snáze všechny indoevropské jazyky, protože ke všem gramatickým jevům najdete v latině obdobu, ona je takový mustr na jazyky. Celou vysokou jsem ani nehrábla na angličtinu, její úroveň se mi zvyšovala úměrně tomu, jak jsem se zlepšovala v latině (konec konců, 70% slovní zásoby v angličtině je z latiny, že...). Když jsem měla po státnicích, a tudíž jsem byla na vrcholu svých "latinských sil", dokázala jsem překládat výklad ze španělštiny do češtiny, číst odborné texty ve francouzštině a tak, aniž bych se kdy španělsky nebo francouzsky učila. Jen díky latině. Vzdělaný člověk zajímající se o vědění (a ne pouze o to, co může okamžitě uplatnit v praxi), by měl latinsky umět.
Mně přišlo trapné už ve čtrnácti, že latinsky neumím, naštěstí se mi to podařilo napravit :)
Mějte se hezky a ať Vám to ve škole jde.

Přidat nový příspěvek