Vikingové - Záhada rohatých přileb
Ocitnout se mezi vikingy není žádný med. Smrdí cibulí, chrápou jako medvědi a neustále se vytahují, kdo pobil víc nepřátel. Jsou to ale vůbec vikingové, když nemají na přilbách rohy?! Téhle záhadě chce Bára přijít na kloub, v první řadě však musí překazit chystanou vraždu náčelníka dračí lodi Sigurda...
Nádherná kniha,Bára je velice sympatická a uvěřitelná.Už se nemůžu dočkat nové knihy.
Psáno moc příjemným stylem.
MirijamFrankl, Databáze knih, 9.10. 2016
V knize jsem si dovolila takové drobné libůstky, které ocení znalci islandských ság. Jednou z reálných postav, která v knize vystupuje, je Kolskegg Hámundarson z Hlídarendi. Objevuje se v jedné z nejslavnějších islandských ság, v Sáze o Njálovi. Jeho bratr Gunnar patřil podle ságy k nejlepším mužům na Islandu. Gunnar byl nejen vynikající bojovník a dobrý hospodář, ale i moudrý muž. Špatně se však oženil a jeho žena proti němu poštvala řadu lidí. Jednou Gunnara a Kolskegga přepadla přesila skoro dvaceti bojovníků. Bratři se ubránili, Kolskegg zabil dva chlapy, Gunnar asi šest. Načež při odjezdu Gunnar prohodil: "Možná jsem zbabělejší než ostatní, protože se více než jiní rozpakuji někoho zabít." Jako chápete, po té, co jich šest zlikvidoval... No, dopadlo to tak, že oba bratři byli odsouzeni na tři roky do vyhnanství. Gunnar si odjezd nakonec rozmyslel, a jak to s ním dopadlo, se dozvěděl Kolskegg od Illugiho, to si můžete přečíst v knížce. Když se později Bára v knize Mezi piráty - dobrodružství za třicetileté války dostane na Island, dozví se také, jak to bylo dál s Kolskeggem - a ani to jsem si nevymyslela, to je přesně podle té ságy.
V Novgorodu, kde Bářino dobrodružství začíná, jsem byla. Jeden čas jsem totiž jezdila jako průvodkyně cestovky a krom Islandu a Podkarpatské Rusi jsem prováděla na tzv. Velké severní cestě, která vedla přes Pobaltí do Ruska a pak Karelskou šíjí na sever a přes Finsko a Švédsko zpátky. Bylo to velmi dobrodružné rozbitým autobusem mimo dosah civilizace v našem smyslu počínaje až po setkání s opilými lovci medvědů na březích krásného jezera konče. Takže ti neodbytní komáři, kteří Báru ožírají a na které nezabírá krom intenzivního mávání větví vůbec nic, to není fikce, ale osobní zkušenost.
Prolistovat knihu a koupit si ji můžete zde:
Vikingové nejsou jen dobrodružná kniha, vikingové jsou superdobrodružná kniha, a pro ty co mají rádi romantiku, je jí tam taky trochu :)
Alča, Knihy Dobrovský, nedatováno
Nechala jsem Báru, aby se potkala s vikingy na území Kyjevské Rusi, takže to vlastně nejsou vikingové, ale varjagové. Tak se totiž seveřanům v téhle oblasti říkalo. Slovo pochází ze severského vaerengar, což znamená - no, čeština to jednoslovně nepřeloží. Je to ten, kdo si s ostatními přísahal. Takže člen takového, řekla bych, v tomto případě dočasného bojovnicko-kupeckého bratrstva. Mimochodem, slovanské jazyky toto slovo převzali. Ruština z něj má slovo vrag (nepřítel), ukrajinština voroh (nepřítel) a čeština vrah (ten, kdo někoho záměrně zabije, tedy zavraždí).
Na návštěvu za Illugim
Vítejte na Západních fjordech
Čtenářům bárovek to snad není nutné zdůrazňovat, ale přeci jen... Prohlížíte si moje vlastní fotky. Možná se vám některá bude fakt líbit a stáhnete si ji. Pokud ji někde použijete, musíte mne uvést jako autorku, aby to nebyla krádež.
Reference
Zatím nejlepší díl série (čtu to tak nějak na přeskáčku). Napínavý příběh, kdy neschcete, aby skončil a Bára se vrátila na půdu. Boží!
Kikulka97
Databáze knih, 15.7. 2023
Pro mě zatím nejlepší díl ze série. Příběh je opravdu napínavý a neustále se něco děje. Seveřani, ač drsní muži, jsou sympatičtí a docela jsem si je oblíbila.
Cibulka8
Databáze knih, 7.11. 2020
Vikingové byli dobrý, to tedy musím říct. Pěkná knížka, je to beletrie a zároveň fakticky maximálně přesná (ostatně autorka je také autorkou sere učebnic dějepisu pro gymnázia, což podle mě vypovídá tak nějak o kvalitním základu faktografie asi nejvíc ,ne?). Knížka má pěkné ilustrace, drobné , ale ten text příjemné oživí. Líbila se nám, super příběh o cestování do vikingských času. Fakt se nám líbilo.
Nezdolný zahradník
Megaknihy, nedatováno
Opravdu peckovni kniha ze série historických knih, kterými říkám bárovky,ale jmenuji se vlastně Kouzelný atlas putování. Vyprávění autorky Veroniky Válkové je nesmírně čtivé a vydání v Bambooku je nádherné, kniha obsahuje moc pěkné ilustrace Petr Kopla, které celé knize dodávají zajímavý rozměr a živost. Kniha uspokojí nejen děti, ale musím říct, že jsem si ji s chutí přečetla i já v dospelem věku. Proč ne? Je fakt výborná.
Bak
Megaknihy, nedatováno
Takže jsme se společně s Bárou přenesli do doby vikingů(nebo varjagů,
jak chcete) a plavili se s ní na lodi drakkar. Musím přiznat, že je to
pro mě zatím nejlepší knížka z téhle série. A to hned z několika důvodů.
Sama se docela zajímám o severskou mytologii, takže jsem jistý základ
měla a k tomu jsem po dobu tohoto příběhu nabalovala informace. Taky mě
zaujal život v té době a různé pomůcky, které tam používali, nebo jak
přesouvali lodě po souši v průvlacích. A například na tu otázku, proč
nemají vikingové na přilbách rohy, jsem zjistila odpověď společně s
Bárou. Taky ta cibule může být docela dost potřebná.
A oceňuji, že tam autorka vmíchala i nějakou tu krvavou bitku.