Můžete si popovídat o čemkoliv, co vás ohledně Bářin cest do minulosti zajímá, ale jsou zakázána všechna sprostá slova!  A pozor - slovo "sranda" je také sprosté, takže ani to se tu nesmí používat.

Několik let nebylo nutno mazat příspěvky, protože všichni dokázali komunikovat slušně. Bohužel, i na Bářích webovkách se objevili truhlíci, jejich příspěvky obtěžují ostatní... A tak budu mazat.

Na kus řeči

Povinná školní docházka

Nela Matulová | 24.09.2022

Dobrý den, dneska jsem dočetla knížku Marie Terezie a moc jsem nepochopila, jak to teda bylo s tou školní docházkou, jestli ji založila Marie Terezie, nebo František Josef II. nebo kdo co. Budu ráda za vysvětlením Jinak vaše knížky zbožňuju a moc se těším na Indii, jen tak dál.

Nela, 13 let

Re: Povinná školní docházka

Veronika Válková | 24.09.2022

Milá Nelo,
za prvé, školní docházka se nezakládá, ale zavádí. Založit můžeš nějakou budovu nebo královstvtí, ale školní docházku ne.
Za druhé, Marie Terezie zavedla všeobecnou vzdělávací povinnost, tedy že se děti musí učit, ale ne že musí chodit do školy. Vždyť těch škol bylo tak málo, že by ani neměly kam chodit, a bohaté rodiny si platily kvalitní domácí učitele (neplést se současným domácím vzděláváním, které rozhodně tak kvalitní není).
Za třetí, povinnou školní docházku zavedl František Josef I. v roce 1869.
Za čtvrté, žádný František Josef II. neexistoval. Po Františkovi Josefovi I. vládl dva roky Karel I. a pak už byla republika.
Stačí takhle?

Re: Re: Povinná školní docházka

Nela Matulová | 24.09.2022

Děkuji. Mrzí mě, že jsem tam napsala tolik chyb, např. František Josef I. Chápu, že třeba bohatší si v rámci vzdělávací povinnosti mohli dovolit soukromého učitele, ale hak to řešili teda chudí na vesnicích, když škol bylo mizivé množství? Vzdělávali je rodiče, nebo to prostě neřešili a porušovali?
Děkuji, Nela

Re: Re: Re: Povinná školní docházka

Veronika Válková | 24.09.2022

Velmi často neřešili - důležitější bylo, aby děti pomáhaly v hospodářství. Dokonce i v tom roce 1869 proti zavedení povinné školní docházky nejvíc protestovali rodiče (přece nebudou haranta živit do čtrnácti, aby se mohl flákat někde ve škole) a řada továrníků (děti byly levná pracovní síla).

Re: Re: Re: Re: Povinná školní docházka

Nela Matulová | 25.09.2022

Děkuji, už to konečně chápu. Jen tak dál v další tvorbě, vaše knížky hltám :)

Nová knížka

Klárka | 13.09.2022

Ta obálka nové knížky vypadá fantasticky! Těším se, až si ji přečtu...

Re: Nová knížka

Veronika Válková | 13.09.2022

Tak doufám, že se Ti vnitřek bude líbit stejně jako ta obálka :D

Francouzská revoluce

Magdalena | 02.09.2022

Ta kniha vypadá úžasně!

Re: Francouzská revoluce

Veronika Válková | 02.09.2022

Ta obálka, že? A co teprve ta písmenka uvnitř!

Re: Re: Francouzská revoluce

Magdalena | 05.09.2022

Tak na to se taky moc těším!

<< 14 | 15 | 16 | 17 | 18 >>

Přidat nový příspěvek